[[[["field18","equal_to","tr"]],[["show_fields","field19"]],"and"]]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

Laminate porselen kaplama

Laminate porselen kaplama, diş estetiği tedavisinde akla ilk gelen tedavi yöntemlerinden biridir. Genellikle hafif bir aşındırma yapılarak, ön dişlerin yüzeylerine uygulama yapılır. Uygulanan bu porselen, yapıları güçlendirilmiş ve oldukça ince bir biçimde üretilmiştir. Bu porselen kaplamalar laboratuvarda istenilen boyda, renkte ve biçimde hazırlanabilir. Lamina kelimesi Latincede yaprak anlamına gelmektedir. Laminate porselen kaplama halk arasında yaprak kaplama olarak bilinmektedir. Laminate porselen diş kaplaması işleminde dişler bazen hiç kesilmeden yapıştırma yapılabilir. Bazen de uygulama yapılan dişlerin ön yüzeylerinde 0.3-0.7 mm arasında hafif bir aşındırma yani inceltme yapılır. Hastaların diş yapısına en az zarar veren teknikler biridir.

Laminate porselen kaplama hangi durumlarda tercih edilir?

Hastaların genellikle görsel ve estetik olarak sorun hissettiği dişler, konuşurken ve gülerken görünenlerdir. Alt çene ve üst çenenin ön bölümünde yer alan bu dişler, laminate kaplama işleminin en çok tercih edildiği dişlerdir.

 • Diş beyazlatma işlemi yapılmasına rağmen dişlerin yeterince beyazlamamış olması halinde laminate porselen kaplama yapılması gündeme gelebilir.
 • Sağlıklı diş yapısında da dişlerdeki şekil bozukluğunda yani estetik açıdan sorunlu olan dişlerde laminate porselen kaplama yapılabilir.
 • Diastema denilen komşu dişler arasındaki seyrekliklerin kapatılması amacıyla bu uygulama yapılabilir.
 • Kırık dişlerin, aşınmış dişlerin, boyu kısa olan dişlerin tedavisinde kullanılabilir.
 • Ağız yapısında estetik olarak kötü görünen dişlerin olması halinde ya da renk ve yapı bakımından özelliğini kaybetmiş eskimiş dolguların düzeltilmesinde kullanılabilir.
 • Ortodontik tedaviye gerek kalmadan çarpıklığı olan dişlerin tedavisinde kullanılabilir.

Laminate porselen kaplama nedir?

Laminate porselen kaplama genellikle ön dişlere yapılan bir uygulamadır. Yapısı güçlendirilmiş ince porselenler ön dişlere yerleştirilir. Hem estetik bir görünümün sağlanmasında, hem de kullanım kolaylığı nedeniyle oldukça talep gören bir uygulamadır.

Dişlerde doku kaybına neden olur mu?

Ön dişlerde daha fazla kullanılan bu kaplamalar dişlerdeki doku kayıplarını da en aza indirger. Yaprak kaplama olarak ta bilinen laminate porselen kaplama sağladığı estetik avantaj olarak en fazla tercih edilen uygulamadır. Bazı durumlarda dişe hiç müdahale edilmeden de yerleştirilebilirler.

Doğal görünür mü?

Porselenin yapısı güçlendirilerek hazırlanan bu kaplamalar oldukça incedir. Bunların renk geçirgenliği de mükemmel olduğu için dişlerde doğallığın sağlanmasında etkili olur. Dişlerle de harika bir uyumu vardır.

Takılırken dişler küçültülür mü?

Dişlerdeki doku kaybının daha az olduğu laminate porselen kaplamada, bazı uygulamalar sırasında dişlerde hiç küçültme yapılmayabilir. Bu ağızdaki doğal dişlerin korunması açısından çok önemli bir avantaj sağlar. Çünkü doğal dişlerin yerini hiçbir yapay diş tutmaz.

Kaplamaların kalınlığı nedir, nasıl hazırlanır?

Alınan diş ölçüsüne uygun şekilde porselen diş laboratuvarında hazırlanmış olan laminate porselen 0,5-0,7 mm kalınlığında, oldukça ince olur. Güçlendirilmiş porselen olduğu içinde güvenle kullanılabilir.

Kaplama nasıl yerleştirilir?

Laminate porselen kaplama diş ölçüsüne göre üretildikten sonra, diş yüzeylerine preparasyon yapılarak yerleştirilir. Bu kaplamalar ince olup, ışığı yansıttığı için doğal dişlerin verdiği reaksiyon elde edilir.

Kaplama ne zaman yapılır?

Bu uygulama özellikle ön dişlerin arasında oluşan boşlukların kapatılması için yapılır. Ayrıca diş rengini diğer uygulamalar ile düzeltemeyen kişilerde de laminate porselen uygulaması yapılabilir.

Diş boylarını düzeltir mi?

Laminate porselen kaplama aşınma nedeniyle diş boyutları bozulmuş olan kişilerde kullanılabilir. Kırılmış dişlerde, dolgusu bozulan dişlerde de başarılı bir sonuç verir.

Dişlerde renklenme olur mu?

Dişlere laminate porselen takıldıktan sonra, kahve, çay, kırmızı şarap, sigara gibi dişleri etkileyebilecek maddeler nedeniyle renklenme sorunu yaşanmaz.

Laminate porselen kaplama işleminin dezavantajları

Laminate porselen kaplamanın bir diğer adı da yaprak kaplamadır. Bunun nedeni de dişlere yapıştırılan protezlerin çok ince olmasıdır. Bu porselen kaplamaların kalınlığı yaklaşık olarak 0,5 mm olduğundan dolayı ölçü alınmasından yapıştırılmasına kadar çok hassas bir işlem gerektirir. Kaplamaların dayanıklı olmasını sağlayan bonding işlemi yapılırken da ayrıca hassasiyet gösterilmesi gerekir. Bazı durumlarda yapıştırılan bu yaprakçık kaplamalar dişten ayrılabilir. Bu tür sorunlar yaşandığında tekrar bonding işlemi uygulanarak ayrılan laminate porselen kaplamalar yeniden diş yüzeyine yapıştırılır. Diş tedavileri arasında maliyet olarak yüksektir.

Laminate porselen kaplama işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Laminate porselen kaplama yaptıran hastaların dişlerini özenle korumaları gerekir. Her ne kadar bu kaplamalar dayanıklı ve dirençli bir yapıda olsalar da, çok sert olan besinlerin dişlerle kırılmamasına özen gösterilmesi gerekir. Kaplama işleminden sonra dişlerde soğuğa ve sıcağa karşı bir hassasiyet oluşabilir. Bu sonuç gayet normaldir ve bir süre bu hassasiyet sorunu ortadan kalkacaktır.

Laminate porselen kaplama işleminin avantajları

Dişlere en az zarar veren diş kaplama tekniklerinden biri olması en önemli avantajlarından biridir. Laminate porselen kaplamaların dişlere takılırken ihtiyaç duyulan seans sayısı da oldukça azdır. İşlem süresinin kısa olmasının yanı sıra, hastalar açısından da konforlu olan bir kaplama yöntemidir. Bu işlem sonucunda diş ve diş eti bütünlüğü sağlanır. Laminate porselenler görsel açıdan kişinin doğal dişlere yakın bir görünüm elde etmesini sağlar. Uygulamanın sonrasında kötü renklenmeler yapan çay, kahve ya da sigara gibi ürünlerin kaplamalara bir etkisi olmaz. Tercihe göre renk seçenekleri de vardır. Metallerle desteklenmiş olan protezlerde yaşanan yansıma sorunu, laminate porselen kaplamalarda yaşanmaz. Hastalar daha doğal bir diş görünümü elde ederler.

Laminate porselen kaplama nasıl yapılır?

Hastada laminate porselen kaplama yapılacaksa öncelikle başka bir estetik müdahaleye gerek olup olmadığı, diş etlerinde bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır. Böyle bir gereklilik yoksa tedavi 2-3 seansta tamamlanabilir. Seanslar bir hafta içinde yapılarak hastanın estetik bir gülüş formuna kavuşması sağlanabilir.

Laminate porselen kaplama tedavisinden önce hastanın ağzından dişlere zarar verilmeden ölçü alınır. Bu ölçü için alçıdan ağız içi bir kopya model hazırlanır ve deneme kaplamalar çıkartılabilir. Bu deneme laminate kaplamalar ile hasta aşağı yukarı yeni diş yapısının nasıl olacağını görebilir.

Daha sonra diş hekiminiz tarafından uygun bir tedavi planı yapılır. Kaplamaların daha estetik bir görünümde olması için, inceltme ya da aşındırma yapılması gereken dişler tespit edilir. Bu aşındırma işlemi için hastaya lokal anestezi uygulanır. Diş yüzeyinde yarım milimlik bir aşındırma yapılır.

Diş hekiminiz kaplama tedavisinin ilk aşamasında başlangıç ölüsü alır. Eğer gerekli gördüğü durumlarda ise aşındırmalar yapılır ve ağız içinden hassas ölçü malzemesiyle alınan ölçü kararlaştırılır. İlk seanstan sonra eğer diş hekimi gerekli görürse bir ara seans yapılmasını isteyebilir. Bu ara seansta hazırlanmış olan laminate kaplamaların provaları yapılır. Kaplamalar hastanın ağzında şekil, boy ve renk açısından değerlendirilir.

Hem hasta, hem de diş hekimi bu ara seansta yapılan provada denemesi yapılan orijinal laminate kaplamaları beğenirse, özel cilalama ve makyajlama uygulaması yapılır. Bu işleme glaze adı verilir. Laminate porselen kaplama işleminin son seansında ise kişiden ölçü alınarak hazırlanan bu laminalar dişlerin ön yüzeyine yapıştırılır. Bu yapıştırma işleminin süresi ise ortalama 2 saat kadardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Laminate porselen kaplama yapılan dişlerde yansıma olur mu?

Laminate porselen kaplama avantajlı bir uygulamadır. Metal destekli protezlerde olduğu gibi bu kaplamalarda yansıma olmaz. Bu sayede dişler daha doğal bir görünüme sahip olur.

Laminate porselen kaplama tedavisi uzun sürer mi?

Dişler için bu uygulama yapıldığında, tedavi süresi kısa olur. Çünkü dişlere bu kaplamalar daha kısa zamanda takılır. Seans sayısı oldukça azdır. Hastalarda bıkkınlık yaratmadan tedavi tamamlanır.

Kaplamalarda renk seçeneği var mı?

Doğal dişlere en iyi uyumu sağlayan laminate porselenler ışığı geçirdiğinden çok avantajlıdır. Bunun yanı sıra renk seçenekleri de geniş olduğu için, dişlerle harika bir uyumu vardır.

Maliyeti yüksek midir?

Laminate porselen kaplamaların hazırlanması büyük bir titizlikle yapılır. Protezlerin kalınlığı da çok ince olduğu için, hassas bir yapıdadır. Dişlere bu kaplamaların takılma işlemi de özenle yapılır. Ancak bu estetik diş uygulamasının maliyeti de yüksektir.

Dişlerden ayrılır mı?

Büyük bir özenle dişlere yapıştırılan bu kaplamalarda bazen dişten ayrılma gibi sorun yaşanabilir. Bu yüzden laminate porselen kaplamanın yapıştırma sırasındaki bonding uygulaması titizlikle yapılmalıdır. Dişten ayrılan kaplamalar için tekrar bonding uygulaması yapılabilir.

Öncesinde ne yapılmalı?

Dişlere bu uygulamanın yapılmasından önce kişiye gülüş tasarımı yapılmalıdır. Estetik bir uygulama olan laminate porselen kaplamanın başarılı olması için sağlıklı diş etlerine sahip olunmalıdır. Dişlerde bulunan diş taşlarının da temizlenmesi gerekir.

Yapılırken diş aşındırmaya ihtiyaç duyulur mu?

Laminate porselen kaplama yapılması için bazı ön çalışmalara gerek duyulur. Ağızda yapılan ölçümlere göre dişlerin durumu tespit edilir. Eğer dişlerde aşındırmaya ihtiyaç duyulursa, hataya yapılan lokal anestezi sonrasında dişlerin ön yüzeyinden ince bir tabaka alınarak işlem yapılır.

Dişlere nasıl yapıştırılır?

Dişlere alınan ölçüye göre hazırlanmış olan laminate porselen kaplamalar bonding yapılarak özel yapıştırıcılarla dişlere yapıştırılır. Bu uygulama dişler için koruyucu protez gibidir. Aynı zamanda estetik bir görünümün elde edilmesini sağlar.

Kaplamada metal destek olur mu?

Laminate porselen kaplamalarda metal destek bulunmaz. Aksine diş rengiyle uyumlu olurlar, dişlerin daha beyaz görünmesini sağlar, dişlerin arasındaki boşlukların kapatılmasını sağlayarak gülüşü daha güzel bir hale getirirler.

Neden tercih edilir?

Kurona karşı iyi bir alternatif olan laminate porselen kaplama ile konforlu bir uygulamayla diş şeklini, dişin rengini ve büyüklüğünü değiştirmek kolay olur. Dişlerde kanal tedavisi, darbe gibi etkenlerle diş renginin değişmesi, dişlerdeki diğer defektlerde laminate porselen başarılı sonuçların alınmasını sağlar.

Kaç seans gereklidir?

Bu uygulamanın yapılabilmesi için en az 3 seansa ihtiyaç duyulur. İlk seansta kontrol modeli alınır, ikincide diş kesimi yapılarak gerekli ölçüler alınır. Son seansta ise porselen kaplamanın yapıştırma işlemi gerçekleştirilir.

İlk seans neden önemlidir?

Tedavide ilk seansın önemi fazladır. Bu seansta hastanın istediği gülüş formu değerlendirilir, ağız ve diş yapısıyla ilgili sorunlar tespit edilerek tedavi planı yapılır. Ayrıca diş modeli alınarak, kaplamaların yapımı planlanır. Kişinin yüzünün ve dişlerin fotoğrafları çekilerek, yaşam tarzı, beklentileri ve ihtiyaçları değerlendirilir. Dişlerin alacağı son haliyle ilgili bir çalışmada yapılabilir.

Süreç ne kadar devam eder?

İlk seansın ardından dişlerde kesim yapılan ikinci seansta diş satısına bağlı olarak 1-1,5 saatlik bir tedavi uygulanır. Diş aşındırma için lokal anestezi yardımıyla yarım milim kadar diş yüzeyinde işlem yapılır. Ölçüler alındıktan sonra kaplamaların yapımı yaklaşık 1 hafta sürer. Laminate porselen kaplamaların dişlere yapıştırılması ise, 2 saat kadar devam eder.

Kaplamalar nasıl yapıştırılır?

Bu kaplamalar dişlere yapıştırılmadan önce dişlere yerleştirilir. Bu aşamada dişlerdeki renk uyumu ve şekli değerlendirilir. Kaplamaların rengi yapıştırıcı ile biraz değişse de, dişlerle uyum fazla etkilenmez. Bu değerlendirmelerde sorun çıkmadığı takdirde, laminate porselen kaplamalar özel yapıştırıcı yardımıyla dişlere yapıştırılır.

En önemli avantajı nedir?

Bu uygulamanın en önemli avantajı diş yüzeyinde fazla aşındırma ihtiyacının olmamasıdır. Estetik diş hekimliğinde kullanılan porselen kuronlara göre bu kaplamaların diş eti uyumu daha iyidir. Ağız hijyeninin sağlanmasında da daha avantajlıdır.

Kaplamalar çok aşınır mı?

Laminate porselen kaplamalar aşınmaya karşı çok dirençlidir. Hem ışık geçirgenliği yüksek, hem dişlerde doğal görünümün elde edilmesinde avantajlıdır. Uzun bir süre sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

Kaplama olan dişlerle sert yiyecekler kırılır mı?

Dişlere yapılan bu kaplamalarda sert besinlerin dişlerle kırılmaması gerekir. Laminate porselenler dayanıklı ve dirençli olsa da, özenle korunmaları gerekir.

Dişlerde hassasiyete neden olur mu?

Porselen kaplamaların dişlere yapıştırılmasından sonra sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet gelişebilir. Bu tepki oldukça doğal kabul edilir. Kısa bir süre sonra etkisini yitirecektir.

3 yorum

 • Berna

  Teşekkür eiyorum herkese Nilay Hanıma ÇOK selamlar

 • Buse

  merhabalar bende burada porselen lamine yaptırdım bu konu ile korkularım vardı çevremde gördüğüm bir çok başarısız tedavi yüzünden bende çekimser davrandım ama isveç klinik beni ikna etti havaalanından başladı sürecim ve bir hafta orada bulundum şöföründen asistanlarına kadar anlayışlı ve çok kibarlardı istanbulun yorucu trafiği haricinde herşey mükemmeldi ve en önemlisi dişlerim gerçekten tam istediğim gibi oldu doğal ve güzel dişlerim oldu isveç klinik sayesinde gerçekten doğal bir gülümsemem oldu hepinize ayrı ayrı teşşekür ederim Amerikandan kucak dolusu selamlar

 • Derya

  öncelikle her şey için çok teşekkür etmek istiyorum ben uzun yıllardan beri dişlerim ile ilgili hep sorun yaşadım ve bir gün eşim dişlerimle ilgili acımasız bir şaka yaptı bunu gerçekten kaldıramadım ben de dişleri yaptırmaya karar verdim bu konu ile arkadaslarımla araştırma yapmaya başladık ve bu kliniği bulduk hepimizin en az bir dişinde sorun vardı ve hep birlikte gittik ve suan dişlerimizden o kadar memnun kaldık ki arkadaslarımın adına ve kendi adıma çok teşekkür ediyorum size kocaman gülüş ile selamlar yolluyoruz

Bir cevap yazın